Header_720x180_05.tr

Saç Spreyi Nasıl Doğru Kullanılır

Çoğu insanın banyo olabında bir saç spreyi bulunur. İstenen tutuşu sağlamak için saçınızın tepesine püskürtmeniz ya da saç köklerine de sıkmanız doğru mu? Değişik amaçlar için çeşit çeşit saç spreylerinden hangisini kullanmalısınız?

 • Saç Spreyi
  Doğru mesafede tuttuğunuz takdirde saç spreyi mucizeler yaratabilir
  © Getty Images

  Belli saç yapıları (örneğin, kıvırcık ve boyalı ve bu nedenle kurumuş saçlar) için çok çeşitli saç besleme spreyleri olduğu gibi yoğun güneş maruziyeti etkisine karşı koruyucu saç spreyleri de mevcut. Kokuya karşı hassasiyeti olan insanlar için kokusuz saç spreyleri bulunuyor. 

  Amacınıza göre saç spreyi seçmelisiniz. Saçınızda doğal hareket istiyorsanız hafif tutuşlu saç spreyi kullanın. Güçlü tutuşa sahip saç spreyleri saçınızın fırtınada ve birçok hava koşulunda bozulmamasını sağlar. Süslü bir saç stilini yapmak için çok emek harcamış ve bir sure bozulmadan kalmasını istiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda ultra-strong tutuşlu saç spreyi amacınıza uygun olacaktır. Bazı saç cilaları tek tek saç tutamlarını veya çok kısa saç stillerini şekillendirmek için uygundur. 

 • Saç Spreyi Nasıl Doğru Uygulanır

  • Tavsiye 1:

   Yenilikçi saç spreyleri saç tutamlarının birbirine yapışmanı önler. Bu formüllerden yararlanmak için sprey ağzını saçınızdan en azından 30 santimetre mesafede sprey kutusunu sürekli hareket halinde olacak şekilde tutmalısınız

  • Tavsiye 2:

   Saç spreyini kullanmadan önce sprey ağzının tıkanmamış olmasından emin olun. Aksi takdirde saç spreyi kutudan ince bir tabaka halinde değil yapışkan pütürüklü taneler halinde çıkacaktır.

  • Tavsiye 3:

   Saçınıza daha fazla hacim vermek istiyorsanız saç spreyini şu şekilde uygulayın: Başınızı aşağı sarkıtıp saçınızı sallayın. Sonra fazla zorlamadan saçınızı arkaya atın. Tek tek saç tutamlarını kaldırın ve kısa bir mesafeden tutamların altına biraz saç spreyi sıkın. Bir sonraki tutama geçmeden önce spreyin kurumasını bekleyin.

  • Tavsiye 4:

   Bob saç kesimli kadınlar için tüyo: Yana yatırdığınız uzun saç tutamını hafifçe kaldırın ve alttan saç uçlarına doğru saç spreyi sıkın. Bu eğimli kesilmiş yan saçlara çok iyi tutuş sağlayacaktır. 

  • Tavsiye 5:

   Hassas bir saç derisine sahipseniz lütfen not alın. Saç spreyi alkol içerir ve bu nedenle saçı ve saç derisini kurutur. Bu bakımdan spreyi sadece saç uçlarına uygulamalısınız.

  • Tavsiye 6:

   Saçınızın üzerine serbestçe sprey sıkarak saçın tutmasını ve esnek olmasını sağlayabilirsiniz; daha sonra ısıtılmış bigudiyle sarın ve yuvarlak maşa kullanın veya saç uçlarına düz maşa çekin. Daha sonra yapılmış saçın tutması için biraz saç spreyi sıkın. İşte büyük moda gösterilerinde uygulanan kulis arkası yöntem budur. 

  • Tavsiye 7:

   Doğru şekilde kullanılınca saç spreyi aynı zamanda yağlı saç köklerine karşı da yardımcı olur. Kakülleriniz saçınızın diğer bölümlerinden daha hızlı yağlanıyorsa bu iyi bir numaradır. Yeni yıkanmış kaküllerinizi yuvarlak fırçayla çekerek cildinizden uzaklaştırın ve az bir miktar saç spreyi uygulayın. 

  • Tavsiye 8:

   Saçınız yağlıysa parlaklık veren saç spreyi kullanmayın (örneğin, ultra parlaklık, elmas pırıltısı, parlak cila) 

  • Tavsiye 9:

   Birkaç isyankar saç tutamını elinize biraz saç spreyi sıkıp saçınızın üzerine sürerek yatıştırabilirsiniz. 

  • Tavsiye 10:

   Saç spreyi kaşlara da güzel bir şekil verebilir. Kaş fırçasına biraz saç spreyi sıkıp kaşlarınızı fırçalayın.